Napelem beruházás

Ingyenes felmérés!

 

Az alapok alapjai – napelem, napkollektor, szigetüzem, inverter

Fűtésre használt szolár rendszernél az első és legfontosabb dolog a napelem és a napkollektor közötti különbséget tisztázni.

A napkollektor meleg víz előállítására alkalmas berendezés – a benne keringő vizet melegíti, a napelem pedig elektromos áramot fejleszt, amit tetszőleges célra használhatunk.

Mivel általában nem pont annyi áramot használunk, amennyit éppen termelünk (pl. este kapcsoljuk fel a villanyt, amikor nem süt a nap), ezért ezt az ingadozást valahogy ki kell küszöbölni.

Erre két megoldás lehetséges: Az első lehetőség az ú.n. szigetüzem, amikor a rendszerünk nincs összeköttetésben a szolgáltató hálózatával és a megtermelt energia tárolását akkumulátorok biztosítják. Ennek olyankor van létjogosultsága, ha a villamoshálózat egyáltalán nem elérhető (pl. egy félreeső alföldi tanyán, vagy az erdő közepén a hegyekben).

A másik lehetőség az úgynevezett „hálózatra visszatápláló” megoldás. Ez esetben a megtermelt és pillanatnyilag el nem használt áramot az áramszolgáltató hálózatára táplálják vissza, ami ilyenkor a villanyóránk visszafele pörög.

A napelemek egyenáramot termelnek, ezért ahhoz, hogy a háztartási gépeink számára is fogyasztható 230V-os váltóáram legyen belőle, inverterre van szükség. Ez tehát egy kulcsfontosságú eleme a rendszernek.

 

 

Mekkora tetőfelületen mekkora teljesítményt lehet elérni?

Egy napelem mérete nagyjából 2-2,5 m2. Egy 10 m2-es, árnyékmentes felületen 1 kWp-et (kilowattpeak – a napelem névleges csúcsteljesítménye) lehet felszerelni.

 

 

Magyarországon 1 kWp napelem éves szinten mennyi energiát tud megtermelni?

Légszennyezéstől, tengerszint feletti magasságtól és a napos órák számától függően hazánkban 1150-1300 kWh között várható éves szinten.

 

Milyen az ideális tájolás, dőlésszög?

Dél-délnyugat, 15- és 30 fok között, de ez függ a várható szélterheléstől is.

 

 

Milyen élettartammal és megtérülési idővel lehet számolni?

A legtöbb napelemre 25 év garanciát vállalnak a gyártók, mely tartalmazza, hogy a rendszer hatásfoka az első tíz évben nem fog 90% alá csökkenni. A modulok élettartalma 20-30 év. A megtérülés a rendszerek méretétől és attól függően, hogy sikerül-e valamilyen támogatást szereznünk 6-7 évtől is kezdődhet.

 

 

Milyen karbantartási igénye van?

Csak éves szemrevételezést igényel, nincs különleges elvárás. Fontos a felület tisztán tartása, illetve a téli időszakban szükség estén a hóréteg eltávolítása.